Medan jag fortfarande gick i högstadiet kvälls- och helgjobbade jag som kafé-biträde på ett långtradarfik längs riksåttan. Där lärde jag mig prata och förstå finska i praktiken.

Jag hann också vara inhoppande ekonomibiträde på Vasabåtarna, som då gick emellan Vasa och Umeå/Sundsvall.

Eftersom jag är född och uppvuxen på en bondgård, med mjölkkor, har jag sen barnsben skött om djur och rattat traktor. Det ledde till att jag utbildade mig till avbytare och arbetade som sådan först i Österbotten och senare under början av 90-talet sökte jag mig till Åland.

Efter några år fick jag tjänst som lantbrukssekreterare i Sunds kommun. Det ledde till att jag sadlade om, satte mig på skolbänken och utbildade mig till informationstekniker vid yrkeshögskolan. Efter en sväng som administratör på Vårdinstitutet, fakturerare-växeltelefonist-bokförare-kassörska på Kalmers samt supporttekniker på Ålcom blev jag till sist systemadministratör med dns- och mailfrågor på mitt bord på Ålcom.

Jag har suttit som både vice ordförande och sekreterare i ÅID’s styrelse, jag var med och startade upp simsektionen inom Sif, som dess första ordförande, och har suttit som sekreterare i Sif’s centralstyrelse ett antal år.

Nu är jag både sekreterare och kassör i Sundets Vatten.

Utbildning

  • 1997 – 2001 Vasa Yrkeshögskola, TRADENOM utb.linje informationsteknik
  • 1991 – 1992 Vasa Aftonläroverk, studentexamen
  • 1989 – 1991 Korsholms Lantbruksläroverk, lantbrukstekniker
  • 1987 – dec. 1988 Petalax Gymnasium
  • 1984 – 1987 Högstadiet i Petalax
  • 1978 – 1984 Över-Malax lågstadieskola

Kurser

  • 2014 Customized Ipv6, IP Solutions
  • 2013 LIR training course, RIPE NCC
  • 2012 DNS Advanced course, IP Solutions
  • 2012 DNS Introduktionskurs, IP Solutions

Praktik

  • juli 2011 – Ålcom, hostmaster – supporttekniker
  • juli 2005 – juni 2011 Ålcom, supporttekniker
  • mars 2004 – juni 2005 Kalmers Ab, kanslist
  • aug. 2002 – febr. 2004 Ålands vårdinstitut, dataansvarsperson
  • jan. 2002 – dec. 2002 Sunds kommun, lokalvårdare på Tallgården
  • maj 2000 – sept. 2000 Hammarlands kommun, lantbrukssekreterare
  • maj 1999 – dec 1999 Svenska Österbottensförbund, datapraktikant p.g.a. studierna
  • mars 1994 – dec. 2000 Ålands Landskapsstyrelse, ringavbytare
  • april 1998 – dec. 1998 Korsholms Trafikskola, sekreterare/allt i allo
  • febr. 1996 – mars 1997 Sunds kommun, lantbrukssekreterare
  • juni 1991 – dec. 1993 Malax kommun, husdjursskötare
  • mars 1989 – aug. 1989 Mogården kommunalhem(Malax), vårdbiträde
  • aug. 1988 – aug. 1989 Kesoil Service & Camping (Långåminne), barbiträde
  • 1989 – 1993 Vasabåtarna, inhoppare som ekonomibiträde

Språk

  • Svenska Modersmål
  • Finska Flytande
  • Engelska Flytande
  • Tyska Tillfredsställande
  • Franska Nöjaktiga

Intressen

Hem och familj; håller på i trädgården till ett hus från 1924 samtidigt som jag renoverar en stuga och iordninsställer den vildvuxna tomten runtomkring. Kämpar på för att hinna umgås med familjen och vänner också.

Idrott; glad motionär tidigare aktiv inom SIF, jag var både med och startade upp simsektionen och har varit mångårig sekreterare i centralutskottet.

Datorer; När jag hinner hänger jag gärna över datorn (eller iPad’en), både på jobbet och hemma.

Emellanåt, i mån av tid är jag även aktiv skribent och bloggare.

Pin It on Pinterest

Share This